JUDr. Petr PODRAZIL, Ph.D.
Garant oboru pracovního práva na katedře soukromého práva a civilního procesu Právnické fakulty Univerzity Palackého.
30. května 2022
9.00 – cca 12.30 – odborný program
JUDr. Petr PODRAZIL, Ph.D.
Odborný asistent a garant oboru pracovního práva na katedře soukromého práva a civilního procesu Právnické fakulty Univerzity Palackého. Pravidelně publikuje v českých a zahraničních vědeckých časopisech, účastní se národních a mezinárodních vědeckých projektů, je jedním ze spoluautorů prestižního komentáře k občanskému zákoníku.
K připojení se k tomuto online školení potřebujete pouze připojení k internetu a reproduktory (ty na 99 % ve vašem notebooku nebo počítači máte). Do počítače nemusíte instalovat žádný software, vše probíhá v prohlížeči a vše je v českém jazyce. S lektorem můžete v průběhu školení komunikovat buď písemně prostřednictvím chatu nebo pokud máte mikrofon, můžete dotazy pokládat i ústně. Účastníci minimálně 24 hodin před konáním obdrží podkladové materiály v elektronické podobě. Vzdělávejte se moderně :)
Cílem semináře je seznámit posluchače s novou právní úpravou ochrany oznamovatelů. V souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, jsou členské státy povinny přijmout do 17. 12. 2021 právní úpravu provádějící ustanovení předmětné směrnice. Zároveň jsou jednotliví zaměstnavatelé, kteří zaměstnávali v rozhodném období nejméně 25 zaměstnanců, povinni přijmout systém tzv. interních oznamovacích kanálů, a to do 31. 3. 2023. V případě nesplnění této povinnosti hrozí zaměstnavatelům vysoké pokuty.
Určeno personalistům, vedoucím zaměstnancům, podnikovým právníkům a dalším zaměstnancům, kteří budou mít problematiku ochrany zaměstnanců na starosti.
Seminář je věnován nové právní úpravě whistleblowingu. Jako whistleblower je označována osoba, která upozorní kompetentní orgán či organizaci na závadné, neetické či jinak protispolečenské jednání, o němž se dozvěděla v souvislosti s výkonem svého povolání. Jelikož je tímto oznámením potenciálně vystavěna tzv. odvetným opatřením ze strany zaměstnavatele, považuje právní úprava za nezbytné poskytnout whistleblowerowi (tj. oznamovateli) adekvátní ochranu.
1. Vymezení oznamovací činnosti – rozsah, výjimky, způsob podání oznámení (v jakých oblastech jsou oznamovatelé chráněni)
2. Chráněné osoby – kdo může být oznamovatelem
3. Odvetná opatření – pojem, rozsah (před jakým jednáním je oznamovatel chráněn)
4. Ochrana před odvetným opatřením – jak je oznamovatel chráněn
5. Vnitřní oznamovací systém – povinný subjekt a jeho povinnosti, přijímání oznámení, vymezení tzv. příslušné osoby, evidence a uchování a uchovávání oznámení
6. Působnost Ministerstva spravedlnosti
7. Kontrolní činnost / přestupky
Účastníci školení obdrží certifikát o absolvování kurzu a podkladové materiály.